Palivo · elektro, benzín, nafta, plyn

Elektroauta na STK

Elektroauta mají v pravidelných prohlídkách 5,7 % neúspěšných – +77 % proti průměru aut stejného stáří. Jsou ale mladá: v průměru 4,6 roku, takže zatím víme hlavně, jak obstojí v prvních letech.

Elektro vs. spalovací · auta 3–6 let

Elektroauta neprojdou STK o 62 % častěji

Při pravidelné technické prohlídce má vážnou nebo nebezpečnou závadu 4,9 % elektroaut ve stáří 3–6 let, ale 3,0 % stejně starých aut se spalovacím motorem. Elektroauta ovšem víc jezdí: za rok najedou v průměru 20 400 km, spalovací 20 200 km.

Neprojde napoprvé · auta 3–6 let

Benzín 2,7 %
Nafta 3,3 %
Plyn (LPG, CNG) 5,4 %
Elektro 4,9 %

10 014 prohlídek elektroaut a 2 764 675 spalovacích. Palivo podle měření emisí, jak počítáme.

Prohlídek elektroaut
12 214
pravidelné, osobní
Neúspěšných
5,7%
závada B nebo C
Proti průměru
+77%
auta stejného stáří
Modelů elektroaut
22
se stránkou modelu

Podle paliva

Benzín, nafta, plyn, nebo elektřina?

Srovnání s auty stejného stáří. Ujeto za rok = stav tachometru dělený stářím vozu.

PalivoProhlídekPrůměrné stáříNeúspěšnýchProti průměru (stejné stáří)Ujeto za rok
Benzín 7 845 184 13,4 roku 7,2 % ≈ průměr 11 100 km
Nafta 6 827 319 12,9 roku 7,3 % ≈ průměr 19 400 km
Plyn (LPG, CNG) 405 338 13,9 roku 10,2 % +33 % 16 700 km
Elektro 12 214 4,6 roku 5,7 % +77 % 19 400 km
Podíl neúspěšných pravidelných prohlídek podle stáří a paliva
0,0 5,0 10 15 20 0 3 6 9 12 15 18 20 Stáří vozu v letech od 1. registrace → Neúspěšné prohlídky (%) → Elektro: 17,9 % Plyn (LPG, CNG): 12,1 % Nafta: 10,1 % Benzín: 10,5 %
  • Benzín
  • Nafta
  • Plyn (LPG, CNG)
  • Elektro
Tabulka hodnot
StáříBenzínNaftaPlyn (LPG, CNG)Elektro
0 let1,9 %1,4 %3,7 %–
1 rok2,5 %2,5 %3,8 %4,3 %
2 roky2,9 %2,7 %3,6 %2,5 %
3 roky2,1 %2,6 %4,1 %3,7 %
4 roky2,9 %3,6 %6,1 %4,7 %
5 let2,6 %3,2 %5,3 %6,2 %
6 let3,6 %4,1 %6,6 %8,8 %
7 let3,6 %4,2 %6,2 %7,6 %
8 let4,8 %5,3 %8,2 %9,4 %
9 let4,8 %5,4 %8,6 %11,6 %
10 let6,1 %6,4 %10,4 %13,6 %
11 let6,2 %6,7 %9,7 %11,8 %
12 let7,4 %7,6 %10,4 %17,9 %
13 let7,3 %7,9 %10,0 %–
14 let8,5 %8,6 %11,2 %–
15 let8,6 %8,8 %11,3 %–
16 let9,5 %9,3 %12,0 %–
17 let9,3 %9,5 %11,7 %–
18 let10,1 %9,8 %12,4 %–
19 let9,9 %9,9 %12,2 %–
20 let10,5 %10,1 %12,1 %–

Zdroj: Ministerstvo dopravy (ISTP), zpracoval Autometr

Závady

Na co se u elektroaut přijde častěji

Podíl pravidelných prohlídek aut ve stáří 3–6 let s alespoň jednou závadou dané skupiny (všech stupňů). Seřazeno podle největšího rozdílu.

Skupina závadElektroSpalovacíElektro proti spalovacím
Účinnost provozní brzdy 1.2 0,5 % 0,1 % 3,8× častěji
Tabulky registrační značky 0.1 0,4 % 1,4 % 3,8× méně
Podvozek, rám a výfuk 6.1 1,0 % 3,2 % 3,2× méně
Zavěšení (pružiny, tlumiče, ramena) 5.3 0,5 % 1,4 % 3,0× méně
Identifikační číslo vozidla (VIN) 0.2 0,4 % 0,1 % 2,8× častěji
Kabina a karoserie 6.2 0,7 % 1,4 % 2,1× méně
Osvětlení registrační značky 4.7 0,5 % 1,0 % 2,1× méně
Světlomety (potkávací a dálková) 4.1 0,7 % 1,4 % 2,0× méně

Modely

Elektroauta podle spolehlivosti

Seřazeno podle srovnání s auty stejného stáří. U modelů s méně než 400 prohlídkami jde jen o orientační údaj.

#ModelProhlídekPrůměrné stáříNeúspěšnýchProti průměru (stejné stáří)
1 Volkswagen ID.3 601 3,7 roku 1,0 % −64 %
2 Mercedes-Benz EQA málo dat 118 3,4 roku 1,7 % −38 %
3 BMW IX málo dat 116 3,3 roku 1,7 % −36 %
4 Volkswagen E-Bora málo dat 105 3,0 roku 1,9 % −27 %
5 Mazda MX-30 málo dat 283 3,6 roku 2,5 % −11 %
6 Audi E-Tron málo dat 380 4,1 roku 2,6 % −11 %
7 Porsche Taycan málo dat 231 3,8 roku 2,6 % −10 %
8 Jaguar I-Pace málo dat 138 4,6 roku 2,9 % −7 %
9 Volkswagen ID.4 málo dat 352 3,3 roku 2,8 % +5 %
10 Smart EQ málo dat 248 4,6 roku 4,4 % +40 %
11 Kia EV6 málo dat 133 3,3 roku 3,8 % +42 %
12 Nissan E-NV200 málo dat 284 5,3 roku 6,3 % +83 %
13 Škoda Enyaq 1 401 3,3 roku 5,1 % +90 %
14 Dacia Spring málo dat 158 3,3 roku 5,1 % +93 %
15 Tesla Model 3 2 227 4,3 roku 6,1 % +99 %
16 Nissan Leaf 1 990 6,6 roku 8,6 % +104 %
17 Renault Zoe 663 6,0 roku 8,0 % +105 %
18 Mercedes-Benz EQC málo dat 149 3,8 roku 6,0 % +106 %
19 Tesla Model Y 580 3,1 roku 5,5 % +107 %
20 Hyundai IONIQ5 málo dat 161 3,4 roku 5,6 % +109 %
21 Fiat 500E 447 7,7 roku 10,5 % +124 %
22 Tesla Model X 571 5,7 roku 10,3 % +180 %

Kde nabít? Mapa veřejných nabíječek a vzdálenost po silnici od vašeho bydliště.

Zdroj: Ministerstvo dopravy (ISTP), zpracoval Autometr. Palivo z měření emisí každého vozu; elektroauta = modely, u kterých žádné auto nikdy nebylo na měření emisí. Hybridy se počítají k benzínu. Metodika