Registr silničních vozidel · stav k 1. 10. 2026
Vozový park Česka
V Česku je v provozu 6 933 157 osobních aut. Jsou v průměru 16,8 roku stará (medián 15,1 roku), elektroaut je 1,17 % a dieselů 38,5 %. Za poslední rok úřady vyřadily z provozu 82 351 osobních aut.
Kraje a okresy: pokrytí 78 % osobních aut v provozu. Tolik aut má v našich datech technickou nebo emisní prohlídku (od 1. 1. 2020). Celostátní čísla níže jsou z celého registru. Metodika
- Osobních aut v provozu
- 6 933 157
- kategorie M1, stav „provozované“
- Průměrné stáří
- 16,8 roku
- medián 15,1 roku
- Elektroauta
- 1,17%
- 81 354 aut
- Diesel
- 38,5%
- nafta
- Průměrné CO₂
- 144 g/km
- z technického průkazu, 67 % aut ho má
- Vyřazeno za rok
- 82 351
- osobní auta vyřazená z provozu
Palivo
Na co auta jezdí
Podíl osobních aut v provozu podle paliva z technického průkazu. Hybrid = benzín nebo nafta s elektromotorem (i plug-in).
- Nafta
- Hybrid
- Elektro
- LPG a CNG
Tabulka hodnot
| Období | Nafta | Hybrid | Elektro | LPG a CNG |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 18,9 % | 21,3 % | 7,8 % | 2,0 % |
| 2025 | 20,3 % | 14,4 % | 6,2 % | 2,4 % |
| 2024 | 26,8 % | 5,0 % | 5,5 % | 2,2 % |
| 2023 | 28,2 % | 5,0 % | 4,5 % | 2,0 % |
| 2022 | 29,1 % | 4,6 % | 4,5 % | 2,6 % |
| 2021 | 31,2 % | 4,3 % | 4,3 % | 1,7 % |
| 2020 | 37,5 % | 2,7 % | 3,3 % | 1,5 % |
| 2019 | 35,5 % | 1,5 % | 1,3 % | 1,4 % |
| 2018 | 38,7 % | 0,8 % | 0,5 % | 1,5 % |
| 2017 | 46,2 % | 0,3 % | 0,4 % | 1,9 % |
| 2016 | 51,3 % | 0,2 % | 0,3 % | 1,8 % |
| 2015 | 52,9 % | 0,3 % | 0,3 % | 2,2 % |
| 2014 | 53,6 % | 0,2 % | 0,3 % | 2,3 % |
| 2013 | 53,1 % | 0,2 % | 0,1 % | 2,2 % |
| 2012 | 52,9 % | 0,1 % | 0,1 % | 2,6 % |
| 2011 | 51,4 % | 0,1 % | 0,1 % | 2,0 % |
| 2010 | 49,6 % | 0,1 % | 0,0 % | 2,4 % |
| 2009 | 40,9 % | 0,1 % | 0,0 % | 3,1 % |
| 2008 | 44,5 % | 0,0 % | 0,0 % | 3,3 % |
| 2007 | 48,9 % | 0,0 % | 0,0 % | 2,9 % |
| 2006 | 47,5 % | 0,0 % | 0,0 % | 2,6 % |
| 2005 | 47,6 % | 0,0 % | 0,0 % | 2,5 % |
Zdroj: Registr silničních vozidel (Ministerstvo dopravy), zpracoval Autometr
Modely
Nejčastější auta
Obchodní označení z registru sloučená do modelů stejně jako u výsledků STK.
| # | Model | Aut | Podíl |
|---|---|---|---|
| 1 | Škoda Octavia | 746 822 | 10,8 % |
| 2 | Škoda Fabia | 556 207 | 8,0 % |
| 3 | Volkswagen Golf | 200 119 | 2,9 % |
| 4 | Škoda Superb | 161 730 | 2,3 % |
| 5 | Volkswagen Passat | 150 913 | 2,2 % |
| 6 | Ford Focus | 101 198 | 1,5 % |
| 7 | Hyundai I30 | 91 395 | 1,3 % |
| 8 | Škoda Felicia | 91 281 | 1,3 % |
| 9 | Škoda Kodiaq | 82 103 | 1,2 % |
| 10 | Škoda Rapid | 82 087 | 1,2 % |
Kraje
Vozový park v krajích
Registr u aut v provozu neuvádí místo registrace, proto nejde o auta registrovaná v kraji, ale o auta, která byla v kraji naposledy na technické nebo emisní kontrole. Započtena jsou auta s prohlídkou od 1. 1. 2020 (78 % aut v provozu); nová auta před první STK chybí, stáří je proto vyšší než u celé ČR.
Zdroj: Registr silničních vozidel (Ministerstvo dopravy, otevřená data, výpis k 1. 10. 2026) a výsledky prohlídek ISTP, zpracoval Autometr. Stáří od data 1. registrace (i v zahraničí). Údaje o vlastnících nezpracováváme.