Kraj · registr vozidel k 1. 10. 2026

Vozový park – Moravskoslezský kraj

524 592 osobních aut, která byla naposledy na technické nebo emisní kontrole v kraji, je v průměru 14,7 roku starých. Elektroaut je mezi nimi 0,65 % (celá ČR počítaná stejně 0,84 %), dieselů 40,1 % (43,8 %).

Pokrytí: 78 % osobních aut v provozu má v našich datech prohlídku (od 1. 1. 2020). Registr u aut v provozu neuvádí místo registrace, proto nejde o auta registrovaná v kraji, ale o auta, která tu byla na STK; nová auta před první STK chybí. Vyřazená auta jsou podle úřadu, který je vyřadil. Metodika · Stanice STK – Moravskoslezský kraj

Aut, která tu byla na STK
524 592
poslední prohlídka na stanici v kraji, ne místo registrace
Průměrné stáří
14,7 roku
medián 14,5 roku · ČR na STK 15,1 roku
Elektroauta
0,65%
3 434 aut · ČR na STK 0,84 %
Diesel
40,1%
ČR na STK 43,8 %
Průměrné CO₂
143 g/km
z technického průkazu, 75 % aut ho má
Vyřazeno za rok
8 844
vyřazení z provozu na úřadech v kraji

Palivo

Na co auta jezdí

Podíl aut podle paliva. Oranžová značka = celé Česko počítané stejně (auta na STK).

Elektroauta na STK
Palivo 0 %podíl aut →54 % podíl Benzín 285 400 54,4 % Nafta 210 408 40,1 % LPG a CNG 20 133 3,8 % Hybrid 4 550 0,87 % Elektro 3 434 0,65 % Jiné 667 0,13 %
Auta v provozu podle roku první registrace: podíl paliva
0,0 20 40 60 2005 2008 2011 2014 2017 2020 2023 2026 Rok první registrace → Podíl aut (%) → LPG a CNG: 1,0 % Elektro: 9,5 % Hybrid: 30,0 % Nafta: 12,6 %
  • Nafta
  • Hybrid
  • Elektro
  • LPG a CNG
Tabulka hodnot
ObdobíNaftaHybridElektroLPG a CNG
202612,6 %30,0 %9,5 %1,0 %
202518,1 %17,5 %11,2 %0,8 %
202427,6 %7,5 %5,0 %1,7 %
202327,3 %6,0 %5,5 %1,7 %
202225,4 %4,1 %3,4 %3,9 %
202127,5 %3,6 %3,0 %2,9 %
202032,7 %2,2 %2,3 %2,4 %
201931,9 %1,5 %0,8 %2,2 %
201834,4 %0,7 %0,4 %2,4 %
201741,9 %0,3 %0,3 %3,4 %
201647,6 %0,2 %0,2 %2,9 %
201548,9 %0,2 %0,2 %3,6 %
201449,4 %0,2 %0,2 %4,0 %
201349,0 %0,2 %0,2 %3,5 %
201247,9 %0,1 %0,1 %4,7 %
201147,0 %0,1 %0,0 %3,7 %
201045,1 %0,1 %0,0 %4,2 %
200937,4 %0,0 %0,0 %5,8 %
200840,4 %0,0 %0,0 %5,4 %
200744,7 %0,0 %0,0 %5,0 %
200644,5 %0,0 %0,0 %4,5 %
200544,5 %0,0 %0,0 %4,5 %

Zdroj: Registr silničních vozidel (Ministerstvo dopravy), zpracoval Autometr

Modely

Nejčastější auta

Obchodní označení z registru sloučená do modelů stejně jako u výsledků STK.

#ModelAutPodíl
1 Škoda Octavia 64 494 12,3 %
2 Škoda Fabia 52 836 10,1 %
3 Volkswagen Golf 16 301 3,1 %
4 Škoda Superb 16 060 3,1 %
5 Volkswagen Passat 13 181 2,5 %
6 Škoda Rapid 10 466 2,0 %
7 Ford Focus 8 359 1,6 %
8 Hyundai I30 6 815 1,3 %
9 Toyota Yaris 5 613 1,1 %
10 Škoda Karoq 5 144 1,0 %

Okresy

Okresy kraje

OkresAut na STKPrůměrné stáříElektroDiesel
Bruntál 47 643 16,8 roku 0,37 % 47,4 %
Frýdek-Místek 81 627 14,1 roku 0,71 % 37,4 %
Karviná 92 008 15,1 roku 0,42 % 39,0 %
Nový Jičín 75 891 15,5 roku 0,68 % 40,1 %
Opava 69 052 14,2 roku 0,79 % 39,1 %
Ostrava-město 158 371 13,9 roku 0,78 % 40,4 %

Zdroj: Registr silničních vozidel (Ministerstvo dopravy, otevřená data, výpis k 1. 10. 2026) a výsledky prohlídek ISTP, zpracoval Autometr. Vozový park celé ČR.