Průběžný report · 2 468 dní dat · 1. 1. 2020–11. 10. 2026
Autometr report 2026
Česká obdoba německého TÜV Reportu: jak auta obstojí na technické kontrole a jak přísné jsou stanice. Počítáme z otevřených dat Ministerstva dopravy o každé prohlídce. Data zatím nepokrývají celý rok, report se proto průběžně aktualizuje s každým importem.
Hlavní čísla
Z 15 378 382 pravidelných technických prohlídek osobních aut od 1. 1. do 11. 10. 2026 skončilo 7,4 % s vážnou nebo nebezpečnou závadou – auto napoprvé neprošlo.
1 · Modely
Nejspolehlivější a nejporuchovější auta podle stáří
Modely srovnáváme jen s auty stejného stáří: podíl pravidelných prohlídek s vážnou nebo nebezpečnou závadou.
Z osmi- a devítiletých aut neprojde STK nejméně často Suzuki Alto (1,4 %), nejčastěji Mercedes-Benz Citan (12,1 %). Průměr aut tohoto stáří je 5,2 %.
Auta 3–5 let
Průměr 2,8 % neúspěšných
- Jaguar F-Type 0,0 %
- Seat Mii 0,5 %
- Hyundai I 30GDH 0,5 %
- Tesla Model X 12,8 %
- SsangYong Rexton 10,9 %
- Nissan NV200 10,4 %
Auta 6–7 let
Průměr 4,0 % neúspěšných
- Mazda CX-30 1,0 %
- Volvo S80 1,2 %
- Porsche 911 1,5 %
- Opel Antara 12,9 %
- Chevrolet Captiva 12,2 %
- Opel Insigna 10,3 %
Auta 8–9 let
Průměr 5,2 % neúspěšných
- Suzuki Alto 1,4 %
- BMW Z4 1,5 %
- Lexus RX450H 1,7 %
- Mercedes-Benz Citan 12,1 %
- Nissan Leaf 11,9 %
- Mazda CX-7 11,9 %
Auta 10–11 let
Průměr 6,5 % neúspěšných
- Porsche 911 1,0 %
- Mercedes-Benz SLK 1,8 %
- Volkswagen Eos 1,8 %
- Nissan Leaf 16,2 %
- Mazda CX-9 14,2 %
- Citroën C8 13,1 %
Auta 12–15 let
Průměr 8,2 % neúspěšných
- Bentley Continental 1,5 %
- Mazda RX-8 1,8 %
- Chevrolet Corvette 2,4 %
- Nissan Primastar 16,9 %
- SsangYong Kyron 16,1 %
- Opel Combo 15,8 %
Auta 16 a více let
Průměr 10,1 % neúspěšných
- SsangYong Kyron 19,0 %
- Hyundai Trajet 16,5 %
- Kia Carnival 16,3 %
Model v žebříčku má v dané věkové skupině alespoň 150 prohlídek. Stáhnout CSV (top 10 v každé skupině)
2 · Značky
Nejlepší a nejhorší značky
Podíl neúspěšných prohlídek proti průměru aut stejného stáří (68 značek s dostatkem dat).
Nejlépe dopadají auta Ferrari (−74 % neúspěšných prohlídek proti průměru aut stejného stáří), nejhůř Tesla (+88 %).
| Nejspolehlivější značky | Prohlídek | Neúspěšných | Proti průměru |
|---|---|---|---|
| Ferrari | 2 324 | 1,8 % | −74 % |
| Tatra | 3 093 | 2,8 % | −66 % |
| Bentley | 1 476 | 2,8 % | −53 % |
| Porsche | 22 107 | 3,3 % | −49 % |
| Mercedes-AMG | 2 207 | 2,6 % | −45 % |
3 · Stanice
Nejpřísnější a nejmírnější STK
Přísnost = podíl neúspěšných prohlídek proti očekávání podle stáří a modelů aut, která na stanici jezdí (394 stanic s dostatkem dat).
Nejpřísnější je STK Praha, Přípotoční 300/12: neúspěšných prohlídek +149 % proti očekávání. Nejmírnější STK Bořitov, Úvoz 326 (−100 %).
Odhad přísnosti má statistickou nejistotu, u stanic s menším počtem prohlídek větší. Stáhnout CSV (všechny stanice s intervalem spolehlivosti)
4 · Paliva
Elektroauta proti spalovacím
Elektro vs. spalovací · auta 3–6 let
Elektroauta neprojdou STK o 62 % častěji
Při pravidelné technické prohlídce má vážnou nebo nebezpečnou závadu 4,9 % elektroaut ve stáří 3–6 let, ale 3,0 % stejně starých aut se spalovacím motorem. Elektroauta ovšem víc jezdí: za rok najedou v průměru 20 400 km, spalovací 20 200 km.
Neprojde napoprvé · auta 3–6 let
10 014 prohlídek elektroaut a 2 764 675 spalovacích. Palivo podle měření emisí, jak počítáme.
5 · Země původu
Japonská, německá, nebo česká?
Auta podle země původu značky proti autům stejného stáří.
Nejlépe obstojí východoněmecká auta (−16 % proti průměru), nejhůř rumunská (+46 % proti průměru).
- Východoněmecká auta −16 %
- Ruská auta −12 %
- Švédská auta −11 %
- Britská auta −9 %
- Německá auta −9 %
- Česká auta −8 %
- Španělská auta −6 %
- Japonská auta ≈ průměr
- Italská auta +9 %
- Francouzská auta +13 %
- Americká auta +14 %
- Korejská auta +24 %
- Rumunská auta +46 %
6 · Segmenty
Vítězové segmentů
Městská auta se srovnávají s městskými, SUV s SUV. Index proti autům stejného stáří.
7 · Závady
Na co se na STK přijde nejčastěji
Výskyt závad (všech stupňů) na 100 pravidelných technických prohlídek všech vozidel.
Nejčastěji technik najde závadu ve skupině Mechanický stav brzdového zařízení: při 38,6 % pravidelných prohlídek, vážnou nebo nebezpečnou při 1,8 %. Následují podvozek, rám a výfuk a kabina a karoserie.
Kódy podle přílohy vyhlášky č. 211/2018 Sb. Stáhnout CSV (50 skupin)
8 · Tachometr
Kolik auta najezdí
Medián stavu tachometru osobních aut při poslední prohlídce v datech podle stáří.
Desetileté auto má na tachometru typicky 162 000 km, tedy zhruba 16 200 km za rok. U 0,70 % aut s alespoň dvěma prohlídkami v datech stav tachometru mezi prohlídkami klesl (38 648 z 5 484 730).
| Stáří | Aut | Medián tachometru | Za rok |
|---|---|---|---|
| 2 roky | 79 923 | 38 000 km | 19 200 km |
| 4 roky | 212 356 | 70 000 km | 17 400 km |
| 6 let | 270 574 | 94 000 km | 15 700 km |
| 8 let | 325 597 | 129 000 km | 16 100 km |
| 10 let | 306 275 | 162 000 km | 16 200 km |
| 12 let | 291 872 | 184 000 km | 15 300 km |
| 15 let | 356 944 | 197 000 km | 13 100 km |
| 20 let | 377 415 | 229 000 km | 11 500 km |
Pokles tachometru počítáme jen z technických prohlídek; zjevné překlepy (o řád vyšší údaj) nepočítáme. Za krátké období má dvě prohlídky v datech jen menšina aut, podíl je proto orientační. Konkrétní auto prověříte podle VIN. Stáhnout CSV
Pro média
Čísla z reportu můžete volně převzít. Uveďte prosím zdroj „Autometr z dat Ministerstva dopravy“ a ideálně odkaz na www.autometr.cz/report.
Data: otevřená data Ministerstva dopravy (ISTP) o každé technické prohlídce, 1. 1. 2020–11. 10. 2026. Zdrojová data neobsahují autorská díla ani nejsou chráněna zvláštním právem pořizovatele databáze (zdroje a licence). Jak počítáme spolehlivost a přísnost, popisuje metodika.
Podklady na míru, komentář k číslům nebo grafy: [email protected]
Data ke stažení (CSV)
- Nejspolehlivější a nejporuchovější modely podle stáří
- Značky
- Přísnost stanic STK
- Paliva
- Země původu značek
- Segmenty
- Nejčastější závady
- Stav tachometru podle stáří
Oddělovač středník, desetinná čárka, kódování UTF-8 – otevře se přímo v Excelu. Index 1 = průměr aut stejného stáří.
Autometr report 2026 · https://www.autometr.cz/report · data Ministerstva dopravy (ISTP), 1. 1. 2020–11. 10. 2026