Kraj · registr vozidel k 1. 10. 2026
Vozový park – Olomoucký kraj
303 202 osobních aut, která byla naposledy na technické nebo emisní kontrole v kraji, je v průměru 15,5 roku starých. Elektroaut je mezi nimi 0,77 % (celá ČR počítaná stejně 0,84 %), dieselů 42,2 % (43,8 %).
Pokrytí: 78 % osobních aut v provozu má v našich datech prohlídku (od 1. 1. 2020). Registr u aut v provozu neuvádí místo registrace, proto nejde o auta registrovaná v kraji, ale o auta, která tu byla na STK; nová auta před první STK chybí. Vyřazená auta jsou podle úřadu, který je vyřadil. Metodika · Stanice STK – Olomoucký kraj
- Aut, která tu byla na STK
- 303 202
- poslední prohlídka na stanici v kraji, ne místo registrace
- Průměrné stáří
- 15,5 roku
- medián 15,4 roku · ČR na STK 15,1 roku
- Elektroauta
- 0,77%
- 2 335 aut · ČR na STK 0,84 %
- Diesel
- 42,2%
- ČR na STK 43,8 %
- Průměrné CO₂
- 144 g/km
- z technického průkazu, 74 % aut ho má
- Vyřazeno za rok
- 3 859
- vyřazení z provozu na úřadech v kraji
Palivo
Na co auta jezdí
Podíl aut podle paliva. Oranžová značka = celé Česko počítané stejně (auta na STK).
- Nafta
- Hybrid
- Elektro
- LPG a CNG
Tabulka hodnot
| Období | Nafta | Hybrid | Elektro | LPG a CNG |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 13,7 % | 28,1 % | 10,2 % | 0,6 % |
| 2025 | 19,5 % | 15,8 % | 9,1 % | 1,6 % |
| 2024 | 31,4 % | 6,8 % | 4,7 % | 1,4 % |
| 2023 | 28,6 % | 4,4 % | 7,9 % | 1,4 % |
| 2022 | 28,1 % | 3,9 % | 5,2 % | 3,2 % |
| 2021 | 30,1 % | 3,5 % | 4,5 % | 2,1 % |
| 2020 | 35,6 % | 2,1 % | 3,6 % | 1,9 % |
| 2019 | 35,4 % | 1,2 % | 0,8 % | 1,5 % |
| 2018 | 37,9 % | 0,7 % | 0,5 % | 2,5 % |
| 2017 | 44,5 % | 0,3 % | 0,4 % | 2,7 % |
| 2016 | 49,7 % | 0,2 % | 0,4 % | 2,5 % |
| 2015 | 51,6 % | 0,2 % | 0,4 % | 3,2 % |
| 2014 | 52,3 % | 0,2 % | 0,4 % | 3,3 % |
| 2013 | 50,1 % | 0,2 % | 0,2 % | 3,4 % |
| 2012 | 50,5 % | 0,1 % | 0,1 % | 4,1 % |
| 2011 | 50,0 % | 0,1 % | 0,1 % | 2,9 % |
| 2010 | 47,9 % | 0,0 % | 0,0 % | 3,4 % |
| 2009 | 38,4 % | 0,0 % | 0,0 % | 5,0 % |
| 2008 | 42,2 % | 0,0 % | 0,0 % | 5,0 % |
| 2007 | 47,2 % | 0,0 % | 0,0 % | 4,4 % |
| 2006 | 45,5 % | 0,0 % | 0,0 % | 4,3 % |
| 2005 | 45,5 % | 0,0 % | 0,0 % | 3,6 % |
Zdroj: Registr silničních vozidel (Ministerstvo dopravy), zpracoval Autometr
Modely
Nejčastější auta
Obchodní označení z registru sloučená do modelů stejně jako u výsledků STK.
| # | Model | Aut | Podíl |
|---|---|---|---|
| 1 | Škoda Octavia | 38 909 | 12,8 % |
| 2 | Škoda Fabia | 32 939 | 10,9 % |
| 3 | Volkswagen Golf | 9 749 | 3,2 % |
| 4 | Škoda Superb | 7 589 | 2,5 % |
| 5 | Volkswagen Passat | 7 130 | 2,4 % |
| 6 | Ford Focus | 5 101 | 1,7 % |
| 7 | Škoda Rapid | 4 766 | 1,6 % |
| 8 | Volkswagen Touran | 4 103 | 1,4 % |
| 9 | Škoda Felicia | 3 677 | 1,2 % |
| 10 | Hyundai I30 | 3 420 | 1,1 % |
Okresy
Okresy kraje
Zdroj: Registr silničních vozidel (Ministerstvo dopravy, otevřená data, výpis k 1. 10. 2026) a výsledky prohlídek ISTP, zpracoval Autometr. Vozový park celé ČR.