Kraj · registr vozidel k 1. 10. 2026

Vozový park – Pardubický kraj

250 652 osobních aut, která byla naposledy na technické nebo emisní kontrole v kraji, je v průměru 16,3 roku starých. Elektroaut je mezi nimi 0,55 % (celá ČR počítaná stejně 0,84 %), dieselů 40,0 % (43,8 %).

Pokrytí: 78 % osobních aut v provozu má v našich datech prohlídku (od 1. 1. 2020). Registr u aut v provozu neuvádí místo registrace, proto nejde o auta registrovaná v kraji, ale o auta, která tu byla na STK; nová auta před první STK chybí. Vyřazená auta jsou podle úřadu, který je vyřadil. Metodika · Stanice STK – Pardubický kraj

Aut, která tu byla na STK
250 652
poslední prohlídka na stanici v kraji, ne místo registrace
Průměrné stáří
16,3 roku
medián 16,5 roku · ČR na STK 15,1 roku
Elektroauta
0,55%
1 368 aut · ČR na STK 0,84 %
Diesel
40,0%
ČR na STK 43,8 %
Průměrné CO₂
147 g/km
z technického průkazu, 68 % aut ho má
Vyřazeno za rok
4 210
vyřazení z provozu na úřadech v kraji

Palivo

Na co auta jezdí

Podíl aut podle paliva. Oranžová značka = celé Česko počítané stejně (auta na STK).

Elektroauta na STK
Palivo 0 %podíl aut →56 % podíl Benzín 140 487 56,0 % Nafta 100 247 40,0 % LPG a CNG 6 718 2,7 % Hybrid 1 424 0,57 % Elektro 1 368 0,55 % Jiné 408 0,16 %
Auta v provozu podle roku první registrace: podíl paliva
0,0 20 40 60 2005 2008 2011 2014 2017 2020 2023 2026 Rok první registrace → Podíl aut (%) → LPG a CNG: 0,0 % Elektro: 13,1 % Hybrid: 18,4 % Nafta: 18,1 %
  • Nafta
  • Hybrid
  • Elektro
  • LPG a CNG
Tabulka hodnot
ObdobíNaftaHybridElektroLPG a CNG
202618,1 %18,4 %13,1 %0,0 %
202519,0 %14,7 %10,2 %1,4 %
202426,8 %5,7 %3,9 %1,3 %
202327,3 %4,7 %5,5 %1,3 %
202227,6 %4,2 %5,2 %2,8 %
202128,6 %4,0 %3,9 %1,9 %
202034,0 %2,4 %2,8 %2,0 %
201932,5 %1,3 %1,1 %1,6 %
201835,8 %0,6 %0,3 %1,8 %
201742,4 %0,3 %0,4 %2,1 %
201646,7 %0,2 %0,3 %2,0 %
201548,5 %0,2 %0,2 %2,3 %
201450,0 %0,1 %0,2 %2,4 %
201349,1 %0,1 %0,1 %2,8 %
201248,3 %0,1 %0,1 %2,9 %
201146,5 %0,0 %0,0 %2,3 %
201044,4 %0,1 %0,0 %2,5 %
200936,5 %0,1 %0,0 %3,4 %
200839,4 %0,0 %0,0 %4,0 %
200743,8 %0,0 %0,0 %3,6 %
200642,5 %0,0 %0,0 %3,3 %
200543,0 %0,0 %0,0 %2,9 %

Zdroj: Registr silničních vozidel (Ministerstvo dopravy), zpracoval Autometr

Modely

Nejčastější auta

Obchodní označení z registru sloučená do modelů stejně jako u výsledků STK.

#ModelAutPodíl
1 Škoda Octavia 29 326 11,7 %
2 Škoda Fabia 27 977 11,2 %
3 Volkswagen Golf 7 078 2,8 %
4 Ford Focus 6 151 2,5 %
5 Volkswagen Passat 5 241 2,1 %
6 Škoda Superb 5 201 2,1 %
7 Škoda Felicia 4 165 1,7 %
8 Volkswagen Touran 3 648 1,5 %
9 Škoda Rapid 3 381 1,3 %
10 Ford Mondeo 2 706 1,1 %

Okresy

Okresy kraje

OkresAut na STKPrůměrné stáříElektroDiesel
Chrudim 86 420 16,8 roku 0,57 % 42,2 %
Pardubice 71 516 15,7 roku 0,62 % 39,7 %
Svitavy 26 475 16,0 roku 0,43 % 40,4 %
Ústí nad Orlicí 66 241 16,5 roku 0,49 % 37,3 %

Zdroj: Registr silničních vozidel (Ministerstvo dopravy, otevřená data, výpis k 1. 10. 2026) a výsledky prohlídek ISTP, zpracoval Autometr. Vozový park celé ČR.