Kraj · registr vozidel k 1. 10. 2026
Vozový park – Plzeňský kraj
354 113 osobních aut, která byla naposledy na technické nebo emisní kontrole v kraji, je v průměru 15,7 roku starých. Elektroaut je mezi nimi 0,62 % (celá ČR počítaná stejně 0,84 %), dieselů 44,5 % (43,8 %).
Pokrytí: 78 % osobních aut v provozu má v našich datech prohlídku (od 1. 1. 2020). Registr u aut v provozu neuvádí místo registrace, proto nejde o auta registrovaná v kraji, ale o auta, která tu byla na STK; nová auta před první STK chybí. Vyřazená auta jsou podle úřadu, který je vyřadil. Metodika · Stanice STK – Plzeňský kraj
- Aut, která tu byla na STK
- 354 113
- poslední prohlídka na stanici v kraji, ne místo registrace
- Průměrné stáří
- 15,7 roku
- medián 15,7 roku · ČR na STK 15,1 roku
- Elektroauta
- 0,62%
- 2 192 aut · ČR na STK 0,84 %
- Diesel
- 44,5%
- ČR na STK 43,8 %
- Průměrné CO₂
- 145 g/km
- z technického průkazu, 71 % aut ho má
- Vyřazeno za rok
- 5 799
- vyřazení z provozu na úřadech v kraji
Palivo
Na co auta jezdí
Podíl aut podle paliva. Oranžová značka = celé Česko počítané stejně (auta na STK).
- Nafta
- Hybrid
- Elektro
- LPG a CNG
Tabulka hodnot
| Období | Nafta | Hybrid | Elektro | LPG a CNG |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 23,7 % | 17,2 % | 7,3 % | 1,9 % |
| 2025 | 24,7 % | 14,0 % | 5,7 % | 0,9 % |
| 2024 | 31,0 % | 4,5 % | 3,1 % | 1,2 % |
| 2023 | 30,7 % | 4,5 % | 5,8 % | 1,3 % |
| 2022 | 29,4 % | 4,0 % | 4,6 % | 2,8 % |
| 2021 | 32,6 % | 3,3 % | 5,0 % | 1,6 % |
| 2020 | 38,6 % | 2,4 % | 2,8 % | 1,3 % |
| 2019 | 35,1 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,2 % |
| 2018 | 38,8 % | 0,7 % | 0,3 % | 1,3 % |
| 2017 | 46,6 % | 0,2 % | 0,2 % | 1,5 % |
| 2016 | 50,5 % | 0,2 % | 0,2 % | 1,3 % |
| 2015 | 52,9 % | 0,2 % | 0,3 % | 1,4 % |
| 2014 | 54,7 % | 0,2 % | 0,3 % | 1,8 % |
| 2013 | 53,3 % | 0,2 % | 0,1 % | 1,7 % |
| 2012 | 52,7 % | 0,1 % | 0,1 % | 1,9 % |
| 2011 | 51,9 % | 0,1 % | 0,1 % | 1,6 % |
| 2010 | 49,5 % | 0,1 % | 0,0 % | 1,9 % |
| 2009 | 40,5 % | 0,0 % | 0,0 % | 2,3 % |
| 2008 | 44,7 % | 0,0 % | 0,0 % | 2,8 % |
| 2007 | 49,1 % | 0,1 % | 0,0 % | 2,6 % |
| 2006 | 47,8 % | 0,0 % | 0,0 % | 2,1 % |
| 2005 | 47,5 % | 0,0 % | 0,0 % | 2,2 % |
Zdroj: Registr silničních vozidel (Ministerstvo dopravy), zpracoval Autometr
Modely
Nejčastější auta
Obchodní označení z registru sloučená do modelů stejně jako u výsledků STK.
| # | Model | Aut | Podíl |
|---|---|---|---|
| 1 | Škoda Octavia | 43 416 | 12,3 % |
| 2 | Škoda Fabia | 34 500 | 9,7 % |
| 3 | Volkswagen Golf | 12 129 | 3,4 % |
| 4 | Volkswagen Passat | 9 618 | 2,7 % |
| 5 | Škoda Superb | 8 409 | 2,4 % |
| 6 | Ford Focus | 5 856 | 1,7 % |
| 7 | Škoda Rapid | 5 634 | 1,6 % |
| 8 | Hyundai I30 | 4 209 | 1,2 % |
| 9 | Volkswagen Touran | 4 138 | 1,2 % |
| 10 | Škoda Yeti | 3 704 | 1,0 % |
Okresy
Okresy kraje
Zdroj: Registr silničních vozidel (Ministerstvo dopravy, otevřená data, výpis k 1. 10. 2026) a výsledky prohlídek ISTP, zpracoval Autometr. Vozový park celé ČR.