Kraj · registr vozidel k 1. 10. 2026
Vozový park – Jihomoravský kraj
588 023 osobních aut, která byla naposledy na technické nebo emisní kontrole v kraji, je v průměru 15,0 roku starých. Elektroaut je mezi nimi 0,79 % (celá ČR počítaná stejně 0,84 %), dieselů 45,3 % (43,8 %).
Pokrytí: 78 % osobních aut v provozu má v našich datech prohlídku (od 1. 1. 2020). Registr u aut v provozu neuvádí místo registrace, proto nejde o auta registrovaná v kraji, ale o auta, která tu byla na STK; nová auta před první STK chybí. Vyřazená auta jsou podle úřadu, který je vyřadil. Metodika · Stanice STK – Jihomoravský kraj
- Aut, která tu byla na STK
- 588 023
- poslední prohlídka na stanici v kraji, ne místo registrace
- Průměrné stáří
- 15,0 roku
- medián 14,8 roku · ČR na STK 15,1 roku
- Elektroauta
- 0,79%
- 4 654 aut · ČR na STK 0,84 %
- Diesel
- 45,3%
- ČR na STK 43,8 %
- Průměrné CO₂
- 145 g/km
- z technického průkazu, 75 % aut ho má
- Vyřazeno za rok
- 6 336
- vyřazení z provozu na úřadech v kraji
Palivo
Na co auta jezdí
Podíl aut podle paliva. Oranžová značka = celé Česko počítané stejně (auta na STK).
- Nafta
- Hybrid
- Elektro
- LPG a CNG
Tabulka hodnot
| Období | Nafta | Hybrid | Elektro | LPG a CNG |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 14,4 % | 27,8 % | 11,5 % | 1,3 % |
| 2025 | 19,0 % | 17,9 % | 9,2 % | 1,6 % |
| 2024 | 27,6 % | 9,0 % | 6,2 % | 1,1 % |
| 2023 | 29,3 % | 7,6 % | 7,4 % | 1,4 % |
| 2022 | 30,8 % | 5,0 % | 4,3 % | 2,6 % |
| 2021 | 33,5 % | 4,3 % | 3,7 % | 1,6 % |
| 2020 | 40,5 % | 2,5 % | 3,0 % | 1,3 % |
| 2019 | 38,0 % | 1,6 % | 1,2 % | 1,1 % |
| 2018 | 41,6 % | 0,9 % | 0,5 % | 1,3 % |
| 2017 | 49,4 % | 0,3 % | 0,4 % | 2,1 % |
| 2016 | 53,9 % | 0,2 % | 0,3 % | 1,8 % |
| 2015 | 55,4 % | 0,3 % | 0,3 % | 2,4 % |
| 2014 | 56,1 % | 0,2 % | 0,4 % | 2,1 % |
| 2013 | 55,0 % | 0,3 % | 0,1 % | 2,1 % |
| 2012 | 54,3 % | 0,1 % | 0,1 % | 2,5 % |
| 2011 | 53,2 % | 0,0 % | 0,1 % | 1,8 % |
| 2010 | 50,5 % | 0,1 % | 0,0 % | 2,4 % |
| 2009 | 42,2 % | 0,1 % | 0,0 % | 3,2 % |
| 2008 | 45,1 % | 0,0 % | 0,0 % | 3,4 % |
| 2007 | 50,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 2,8 % |
| 2006 | 49,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 2,5 % |
| 2005 | 48,5 % | 0,0 % | 0,0 % | 2,2 % |
Zdroj: Registr silničních vozidel (Ministerstvo dopravy), zpracoval Autometr
Modely
Nejčastější auta
Obchodní označení z registru sloučená do modelů stejně jako u výsledků STK.
| # | Model | Aut | Podíl |
|---|---|---|---|
| 1 | Škoda Octavia | 70 080 | 11,9 % |
| 2 | Škoda Fabia | 50 254 | 8,5 % |
| 3 | Volkswagen Golf | 18 103 | 3,1 % |
| 4 | Volkswagen Passat | 14 599 | 2,5 % |
| 5 | Škoda Superb | 14 577 | 2,5 % |
| 6 | Ford Focus | 12 107 | 2,1 % |
| 7 | Škoda Rapid | 8 484 | 1,4 % |
| 8 | Hyundai I30 | 8 229 | 1,4 % |
| 9 | Volkswagen Touran | 7 092 | 1,2 % |
| 10 | Škoda Felicia | 6 504 | 1,1 % |
Okresy
Okresy kraje
Zdroj: Registr silničních vozidel (Ministerstvo dopravy, otevřená data, výpis k 1. 10. 2026) a výsledky prohlídek ISTP, zpracoval Autometr. Vozový park celé ČR.