Srovnání podle STK · Vyšší a luxusní třída

Citroën XM vs. Mercedes-Benz E

Mercedes-Benz E má na STK vážnou nebo nebezpečnou závadu o 40 % častěji než Citroën XM stejného stáří. Proti všem osobním autům stejného stáří je XM −43 % proti průměru, E −21 % proti průměru.

Citroën XMMercedes-Benz E
Neúspěšných prohlídek5,8 %5,9 %
Proti průměru (stejné stáří)−43 %−21 %
Průměrné stáří při prohlídce25,9 roku13,7 roku
Prohlídek v datech53950 547

Neúspěšné = pravidelná technická prohlídka osobního auta s výsledkem „dočasně způsobilé“ nebo „nezpůsobilé“. Verdikt jen u rozdílu větším než zhruba dvě směrodatné chyby. Metodika

Podle stáří

Kolik aut neprojde v jakém věku

Zobrazujeme jen věk s aspoň 60 prohlídkami daného modelu.

Podíl neúspěšných pravidelných prohlídek podle stáří auta
0,0 5,0 10 15 3 7 11 15 19 23 29 Stáří vozu v letech od 1. registrace → Neúspěšné prohlídky (%) → Všechna osobní auta: 10,6 % Mercedes-Benz E: 5,8 %
  • Mercedes-Benz E
  • Všechna osobní auta
Tabulka hodnot
StáříMercedes-Benz EVšechna osobní auta
3 roky2,6 %2,4 %
4 roky2,8 %3,3 %
5 let3,2 %2,9 %
6 let4,1 %4,0 %
7 let3,5 %4,0 %
8 let4,3 %5,2 %
9 let5,1 %5,2 %
10 let5,6 %6,4 %
11 let5,8 %6,6 %
12 let5,5 %7,7 %
13 let7,3 %7,7 %
14 let6,7 %8,7 %
15 let6,8 %8,8 %
16 let7,1 %9,6 %
17 let7,4 %9,5 %
18 let7,3 %10,0 %
19 let7,5 %10,0 %
20 let7,3 %10,4 %
21 let8,2 %10,5 %
22 let8,7 %10,8 %
23 let7,8 %10,8 %
24 let8,0 %11,0 %
25 let7,6 %11,3 %
26 let6,4 %11,2 %
27 let6,7 %11,0 %
28 let6,4 %10,9 %
29 let5,8 %10,6 %

Zdroj: Ministerstvo dopravy (ISTP), zpracoval Autometr

StáříXMEVšechna autaNajeto – XMNajeto – E
3 roky – 2,6 % 2,4 % – 78 000 km
4 roky – 2,8 % 3,3 % – 88 000 km
5 let – 3,2 % 2,9 % – 119 000 km
6 let – 4,1 % 4,0 % – 139 000 km
7 let – 3,5 % 4,0 % – 160 000 km
8 let – 4,3 % 5,2 % – 172 000 km
9 let – 5,1 % 5,2 % – 204 000 km
10 let – 5,6 % 6,4 % – 220 000 km
11 let – 5,8 % 6,6 % – 236 000 km
12 let – 5,5 % 7,7 % – 248 000 km
13 let – 7,3 % 7,7 % – 257 000 km
14 let – 6,7 % 8,7 % – 272 000 km
15 let – 6,8 % 8,8 % – 268 000 km
16 let – 7,1 % 9,6 % – 283 000 km
17 let – 7,4 % 9,5 % – 297 000 km
18 let – 7,3 % 10,0 % – 312 000 km
19 let – 7,5 % 10,0 % – 316 000 km
20 let – 7,3 % 10,4 % – 318 000 km
21 let – 8,2 % 10,5 % – 324 000 km
22 let – 8,7 % 10,8 % – 330 000 km
23 let – 7,8 % 10,8 % – 318 000 km
24 let – 8,0 % 11,0 % – 306 000 km
25 let – 7,6 % 11,3 % – 295 000 km
26 let – 6,4 % 11,2 % – –
27 let – 6,7 % 11,0 % – –
28 let – 6,4 % 10,9 % – –
29 let – 5,8 % 10,6 % – –

Najeto = medián stavu tachometru při poslední prohlídce každého vozu daného stáří.

Závady

Na co se u nich na STK přijde

Výskyt závad (všech stupňů) na 100 pravidelných prohlídek.

Skupina závadXMEVšechna auta
Mechanický stav brzdového zařízení 1.1 79,2 27,8 52,2
Kabina a karoserie 6.2 62,5 18,5 43,0
Podvozek, rám a výfuk 6.1 57,1 19,1 43,2
Mechanický stav řízení 2.1 37,8 11,7 15,6
Světlomety (potkávací a dálková) 4.1 28,0 20,6 29,3
Zavěšení (pružiny, tlumiče, ramena) 5.3 25,4 8,0 18,1
Nápravy 5.1 14,1 5,5 6,7
Stav skel 3.2 9,5 8,9 10,9

Kódy podle přílohy vyhlášky č. 211/2018 Sb.; popisky na úrovni skupin položek kontroly. Modely mají různé stáří, starší auta mají závad víc.

Palivo

Benzín, nafta, nebo plyn

Palivo podle měření emisí každého vozu, srovnání s auty stejného stáří. Hybridy se počítají k benzínu.

Citroën XM
XMProhlídekNeúspěšnýchProti průměru
Benzín1575,7 %−47 %
Nafta2296,6 %−40 %
Mercedes-Benz E
EProhlídekNeúspěšnýchProti průměru
Benzín6 6295,4 %−29 %
Nafta43 7645,9 %−20 %
Plyn (LPG, CNG)9077,6 %−18 %

Vybíráte mezi XM a E? Prověřte konkrétní auto.

Statistika modelu neřekne nic o jednom voze. Zadejte VIN: ukážeme prohlídky STK z našich dat, plnou historii (servis, nehody, zahraničí, leasing, krádeže) nabízí placená prověrka.

Plná prověrka na carVertical

Detail modelů: Citroën XM · Mercedes-Benz E · žebříček segmentu Vyšší a luxusní třída · další srovnání