Srovnání podle STK · Nižší střední třída

Opel Astra vs. Renault Megane

Renault Megane má na STK vážnou nebo nebezpečnou závadu o 5 % častěji než Opel Astra stejného stáří. Proti všem osobním autům stejného stáří je Astra +11 % proti průměru, Megane +16 % proti průměru.

Opel AstraRenault Megane
Neúspěšných prohlídek8,8 %9,1 %
Proti průměru (stejné stáří)+11 %+16 %
Průměrné stáří při prohlídce14,8 roku14,1 roku
Prohlídek v datech146 751156 528

Neúspěšné = pravidelná technická prohlídka osobního auta s výsledkem „dočasně způsobilé“ nebo „nezpůsobilé“. Verdikt jen u rozdílu větším než zhruba dvě směrodatné chyby. Metodika

Podle stáří

Kolik aut neprojde v jakém věku

Zobrazujeme jen věk s aspoň 60 prohlídkami daného modelu.

Podíl neúspěšných pravidelných prohlídek podle stáří auta
0,0 5,0 10 15 20 3 7 11 15 19 23 29 Stáří vozu v letech od 1. registrace → Neúspěšné prohlídky (%) → Všechna osobní auta: 10,6 % Renault Megane: 14,4 % Opel Astra: 12,4 %
  • Opel Astra
  • Renault Megane
  • Všechna osobní auta
Tabulka hodnot
StáříOpel AstraRenault MeganeVšechna osobní auta
3 roky2,1 %2,8 %2,4 %
4 roky3,0 %3,8 %3,3 %
5 let3,0 %3,3 %2,9 %
6 let3,5 %6,0 %4,0 %
7 let3,7 %5,5 %4,0 %
8 let5,1 %8,4 %5,2 %
9 let5,7 %8,0 %5,2 %
10 let7,7 %9,8 %6,4 %
11 let6,9 %8,3 %6,6 %
12 let8,6 %10,3 %7,7 %
13 let8,9 %9,8 %7,7 %
14 let10,1 %10,7 %8,7 %
15 let9,3 %10,0 %8,8 %
16 let10,4 %10,3 %9,6 %
17 let10,4 %10,2 %9,5 %
18 let11,0 %11,0 %10,0 %
19 let11,1 %10,5 %10,0 %
20 let12,1 %11,1 %10,4 %
21 let12,4 %10,1 %10,5 %
22 let12,5 %10,3 %10,8 %
23 let12,1 %10,8 %10,8 %
24 let11,4 %10,5 %11,0 %
25 let13,2 %11,9 %11,3 %
26 let12,5 %13,3 %11,2 %
27 let11,3 %12,9 %11,0 %
28 let14,2 %9,8 %10,9 %
29 let12,4 %14,4 %10,6 %

Zdroj: Ministerstvo dopravy (ISTP), zpracoval Autometr

StáříAstraMeganeVšechna autaNajeto – AstraNajeto – Megane
3 roky 2,1 % 2,8 % 2,4 % 72 000 km 66 000 km
4 roky 3,0 % 3,8 % 3,3 % 89 000 km 78 000 km
5 let 3,0 % 3,3 % 2,9 % 94 000 km 78 000 km
6 let 3,5 % 6,0 % 4,0 % 115 000 km 87 000 km
7 let 3,7 % 5,5 % 4,0 % 117 000 km 102 000 km
8 let 5,1 % 8,4 % 5,2 % 133 000 km 115 000 km
9 let 5,7 % 8,0 % 5,2 % 142 000 km 139 000 km
10 let 7,7 % 9,8 % 6,4 % 157 000 km 149 000 km
11 let 6,9 % 8,3 % 6,6 % 172 000 km 155 000 km
12 let 8,6 % 10,3 % 7,7 % 188 000 km 166 000 km
13 let 8,9 % 9,8 % 7,7 % 184 000 km 162 000 km
14 let 10,1 % 10,7 % 8,7 % 194 000 km 183 000 km
15 let 9,3 % 10,0 % 8,8 % 203 000 km 183 000 km
16 let 10,4 % 10,3 % 9,6 % 218 000 km 201 000 km
17 let 10,4 % 10,2 % 9,5 % 219 000 km 218 000 km
18 let 11,0 % 11,0 % 10,0 % 224 000 km 224 000 km
19 let 11,1 % 10,5 % 10,0 % 221 000 km 217 000 km
20 let 12,1 % 11,1 % 10,4 % 223 000 km 215 000 km
21 let 12,4 % 10,1 % 10,5 % 220 000 km 213 000 km
22 let 12,5 % 10,3 % 10,8 % 221 000 km 206 000 km
23 let 12,1 % 10,8 % 10,8 % 217 000 km 196 000 km
24 let 11,4 % 10,5 % 11,0 % 211 000 km 192 000 km
25 let 13,2 % 11,9 % 11,3 % 210 000 km 192 000 km
26 let 12,5 % 13,3 % 11,2 % – –
27 let 11,3 % 12,9 % 11,0 % – –
28 let 14,2 % 9,8 % 10,9 % – –
29 let 12,4 % 14,4 % 10,6 % – –

Najeto = medián stavu tachometru při poslední prohlídce každého vozu daného stáří.

Závady

Na co se u nich na STK přijde

Výskyt závad (všech stupňů) na 100 pravidelných prohlídek.

Skupina závadAstraMeganeVšechna auta
Mechanický stav brzdového zařízení 1.1 59,4 53,2 52,2
Podvozek, rám a výfuk 6.1 41,7 32,6 43,2
Kabina a karoserie 6.2 41,4 35,1 43,0
Světlomety (potkávací a dálková) 4.1 38,4 37,5 29,3
Zavěšení (pružiny, tlumiče, ramena) 5.3 17,8 20,0 18,1
Mechanický stav řízení 2.1 13,9 14,8 15,6
Osvětlení registrační značky 4.7 7,9 13,9 11,3
Stav skel 3.2 8,3 9,5 10,9

Kódy podle přílohy vyhlášky č. 211/2018 Sb.; popisky na úrovni skupin položek kontroly. Modely mají různé stáří, starší auta mají závad víc.

Palivo

Benzín, nafta, nebo plyn

Palivo podle měření emisí každého vozu, srovnání s auty stejného stáří. Hybridy se počítají k benzínu.

Opel Astra
AstraProhlídekNeúspěšnýchProti průměru
Benzín93 2118,8 %+5 %
Nafta48 2098,6 %+19 %
Plyn (LPG, CNG)3 87611,7 %+40 %
Renault Megane
MeganeProhlídekNeúspěšnýchProti průměru
Benzín105 9858,7 %+11 %
Nafta44 2709,6 %+26 %
Plyn (LPG, CNG)4 55712,0 %+49 %

Vybíráte mezi Astra a Megane? Prověřte konkrétní auto.

Statistika modelu neřekne nic o jednom voze. Zadejte VIN: ukážeme prohlídky STK z našich dat, plnou historii (servis, nehody, zahraničí, leasing, krádeže) nabízí placená prověrka.

Plná prověrka na carVertical

Detail modelů: Opel Astra · Renault Megane · žebříček segmentu Nižší střední třída · další srovnání