Srovnání podle STK · MPV

Citroën Evasion vs. Hyundai IX20

Ve spolehlivosti podle STK se Citroën Evasion a Hyundai IX20 stejného stáří statisticky významně neliší; rozdíl je v mezích náhody. Proti všem osobním autům stejného stáří je Evasion +19 % proti průměru, IX20 +19 % proti průměru.

Citroën EvasionHyundai IX20
Neúspěšných prohlídek12,7 %5,6 %
Proti průměru (stejné stáří)+19 %+19 %
Průměrné stáří při prohlídce22,5 roku7,6 roku
Prohlídek v datech1 80285 325

Neúspěšné = pravidelná technická prohlídka osobního auta s výsledkem „dočasně způsobilé“ nebo „nezpůsobilé“. Verdikt jen u rozdílu větším než zhruba dvě směrodatné chyby. Metodika

Podle stáří

Kolik aut neprojde v jakém věku

Zobrazujeme jen věk s aspoň 60 prohlídkami daného modelu.

Podíl neúspěšných pravidelných prohlídek podle stáří auta
0,0 10 20 30 3 6 9 12 15 21 24 27 Stáří vozu v letech od 1. registrace → Neúspěšné prohlídky (%) → Všechna osobní auta: 11,0 % Hyundai IX20: 9,4 % Citroën Evasion: 21,5 %
  • Citroën Evasion
  • Hyundai IX20
  • Všechna osobní auta
Tabulka hodnot
StáříCitroën EvasionHyundai IX20Všechna osobní auta
3 roky–2,6 %2,4 %
4 roky–4,0 %3,3 %
5 let–3,0 %2,9 %
6 let–4,5 %4,0 %
7 let–4,4 %4,0 %
8 let–5,7 %5,2 %
9 let–6,3 %5,2 %
10 let–8,3 %6,4 %
11 let–8,1 %6,6 %
12 let–9,9 %7,7 %
13 let–9,9 %7,7 %
14 let–11,3 %8,7 %
15 let–9,4 %8,8 %
19 let13,1 %–10,0 %
20 let8,6 %–10,4 %
21 let11,7 %–10,5 %
22 let14,9 %–10,8 %
23 let12,3 %–10,8 %
24 let10,1 %–11,0 %
25 let15,0 %–11,3 %
26 let14,3 %–11,2 %
27 let21,5 %–11,0 %

Zdroj: Ministerstvo dopravy (ISTP), zpracoval Autometr

StáříEvasionIX20Všechna autaNajeto – EvasionNajeto – IX20
3 roky – 2,6 % 2,4 % – 33 000 km
4 roky – 4,0 % 3,3 % – 36 000 km
5 let – 3,0 % 2,9 % – 46 000 km
6 let – 4,5 % 4,0 % – 46 000 km
7 let – 4,4 % 4,0 % – 58 000 km
8 let – 5,7 % 5,2 % – 61 000 km
9 let – 6,3 % 5,2 % – 77 000 km
10 let – 8,3 % 6,4 % – 80 000 km
11 let – 8,1 % 6,6 % – 90 000 km
12 let – 9,9 % 7,7 % – 100 000 km
13 let – 9,9 % 7,7 % – 106 000 km
14 let – 11,3 % 8,7 % – 113 000 km
15 let – 9,4 % 8,8 % – 124 000 km
19 let 13,1 % – 10,0 % 286 000 km –
20 let 8,6 % – 10,4 % 290 000 km –
21 let 11,7 % – 10,5 % 280 000 km –
22 let 14,9 % – 10,8 % 288 000 km –
23 let 12,3 % – 10,8 % 287 000 km –
24 let 10,1 % – 11,0 % 285 000 km –
25 let 15,0 % – 11,3 % 280 000 km –
26 let 14,3 % – 11,2 % – –
27 let 21,5 % – 11,0 % – –

Najeto = medián stavu tachometru při poslední prohlídce každého vozu daného stáří.

Závady

Na co se u nich na STK přijde

Výskyt závad (všech stupňů) na 100 pravidelných prohlídek.

Skupina závadEvasionIX20Všechna auta
Mechanický stav brzdového zařízení 1.1 119,1 9,0 52,2
Kabina a karoserie 6.2 83,4 3,9 43,0
Podvozek, rám a výfuk 6.1 81,5 6,9 43,2
Zavěšení (pružiny, tlumiče, ramena) 5.3 46,2 2,8 18,1
Mechanický stav řízení 2.1 37,8 2,7 15,6
Světlomety (potkávací a dálková) 4.1 33,0 4,8 29,3
Nápravy 5.1 18,4 0,4 6,7
Osvětlení registrační značky 4.7 18,3 3,9 11,3

Kódy podle přílohy vyhlášky č. 211/2018 Sb.; popisky na úrovni skupin položek kontroly. Modely mají různé stáří, starší auta mají závad víc.

Palivo

Benzín, nafta, nebo plyn

Palivo podle měření emisí každého vozu, srovnání s auty stejného stáří. Hybridy se počítají k benzínu.

Citroën Evasion
EvasionProhlídekNeúspěšnýchProti průměru
Benzín43814,4 %+34 %
Nafta1 24612,2 %+15 %
Plyn (LPG, CNG)9513,7 %+27 %
Hyundai IX20
IX20ProhlídekNeúspěšnýchProti průměru
Benzín76 7985,1 %+10 %
Nafta5 3149,4 %+88 %
Plyn (LPG, CNG)3 43610,9 %+100 %

Vybíráte mezi Evasion a IX20? Prověřte konkrétní auto.

Statistika modelu neřekne nic o jednom voze. Zadejte VIN: ukážeme prohlídky STK z našich dat, plnou historii (servis, nehody, zahraničí, leasing, krádeže) nabízí placená prověrka.

Plná prověrka na carVertical

Detail modelů: Citroën Evasion · Hyundai IX20 · žebříček segmentu MPV · další srovnání