Srovnání podle STK · MPV

Citroën Evasion vs. Renault Scenic

Ve spolehlivosti podle STK se Citroën Evasion a Renault Scenic stejného stáří statisticky významně neliší; rozdíl je v mezích náhody. Proti všem osobním autům stejného stáří je Evasion +19 % proti průměru, Scenic +5 % proti průměru.

Citroën EvasionRenault Scenic
Neúspěšných prohlídek12,7 %9,4 %
Proti průměru (stejné stáří)+19 %+5 %
Průměrné stáří při prohlídce22,5 roku16,6 roku
Prohlídek v datech1 802106 942

Neúspěšné = pravidelná technická prohlídka osobního auta s výsledkem „dočasně způsobilé“ nebo „nezpůsobilé“. Verdikt jen u rozdílu větším než zhruba dvě směrodatné chyby. Metodika

Podle stáří

Kolik aut neprojde v jakém věku

Zobrazujeme jen věk s aspoň 60 prohlídkami daného modelu.

Podíl neúspěšných pravidelných prohlídek podle stáří auta
0,0 10 20 30 3 7 11 15 19 23 28 Stáří vozu v letech od 1. registrace → Neúspěšné prohlídky (%) → Všechna osobní auta: 10,9 % Renault Scenic: 17,9 % Citroën Evasion: 21,5 %
  • Citroën Evasion
  • Renault Scenic
  • Všechna osobní auta
Tabulka hodnot
StáříCitroën EvasionRenault ScenicVšechna osobní auta
3 roky–2,5 %2,4 %
4 roky–4,3 %3,3 %
5 let–2,9 %2,9 %
6 let–5,4 %4,0 %
7 let–4,8 %4,0 %
8 let–7,8 %5,2 %
9 let–6,5 %5,2 %
10 let–7,6 %6,4 %
11 let–7,0 %6,6 %
12 let–8,2 %7,7 %
13 let–8,3 %7,7 %
14 let–8,9 %8,7 %
15 let–9,6 %8,8 %
16 let–8,8 %9,6 %
17 let–9,7 %9,5 %
18 let–10,6 %10,0 %
19 let13,1 %9,9 %10,0 %
20 let8,6 %10,4 %10,4 %
21 let11,7 %10,7 %10,5 %
22 let14,9 %11,6 %10,8 %
23 let12,3 %11,8 %10,8 %
24 let10,1 %11,8 %11,0 %
25 let15,0 %11,3 %11,3 %
26 let14,3 %14,2 %11,2 %
27 let21,5 %14,4 %11,0 %
28 let–17,9 %10,9 %

Zdroj: Ministerstvo dopravy (ISTP), zpracoval Autometr

StáříEvasionScenicVšechna autaNajeto – EvasionNajeto – Scenic
3 roky – 2,5 % 2,4 % – 62 000 km
4 roky – 4,3 % 3,3 % – 79 000 km
5 let – 2,9 % 2,9 % – 84 000 km
6 let – 5,4 % 4,0 % – 104 000 km
7 let – 4,8 % 4,0 % – 122 000 km
8 let – 7,8 % 5,2 % – 134 000 km
9 let – 6,5 % 5,2 % – 142 000 km
10 let – 7,6 % 6,4 % – 159 000 km
11 let – 7,0 % 6,6 % – 163 000 km
12 let – 8,2 % 7,7 % – 182 000 km
13 let – 8,3 % 7,7 % – 191 000 km
14 let – 8,9 % 8,7 % – 202 000 km
15 let – 9,6 % 8,8 % – 206 000 km
16 let – 8,8 % 9,6 % – 217 000 km
17 let – 9,7 % 9,5 % – 218 000 km
18 let – 10,6 % 10,0 % – 226 000 km
19 let 13,1 % 9,9 % 10,0 % 286 000 km 224 000 km
20 let 8,6 % 10,4 % 10,4 % 290 000 km 226 000 km
21 let 11,7 % 10,7 % 10,5 % 280 000 km 225 000 km
22 let 14,9 % 11,6 % 10,8 % 288 000 km 223 000 km
23 let 12,3 % 11,8 % 10,8 % 287 000 km 225 000 km
24 let 10,1 % 11,8 % 11,0 % 285 000 km 225 000 km
25 let 15,0 % 11,3 % 11,3 % 280 000 km 220 000 km
26 let 14,3 % 14,2 % 11,2 % – –
27 let 21,5 % 14,4 % 11,0 % – –
28 let – 17,9 % 10,9 % – –

Najeto = medián stavu tachometru při poslední prohlídce každého vozu daného stáří.

Závady

Na co se u nich na STK přijde

Výskyt závad (všech stupňů) na 100 pravidelných prohlídek.

Skupina závadEvasionScenicVšechna auta
Mechanický stav brzdového zařízení 1.1 119,1 69,8 52,2
Kabina a karoserie 6.2 83,4 47,0 43,0
Podvozek, rám a výfuk 6.1 81,5 44,2 43,2
Zavěšení (pružiny, tlumiče, ramena) 5.3 46,2 25,3 18,1
Světlomety (potkávací a dálková) 4.1 33,0 45,1 29,3
Mechanický stav řízení 2.1 37,8 19,9 15,6
Nápravy 5.1 18,4 9,0 6,7
Osvětlení registrační značky 4.7 18,3 15,7 11,3

Kódy podle přílohy vyhlášky č. 211/2018 Sb.; popisky na úrovni skupin položek kontroly. Modely mají různé stáří, starší auta mají závad víc.

Palivo

Benzín, nafta, nebo plyn

Palivo podle měření emisí každého vozu, srovnání s auty stejného stáří. Hybridy se počítají k benzínu.

Citroën Evasion
EvasionProhlídekNeúspěšnýchProti průměru
Benzín43814,4 %+34 %
Nafta1 24612,2 %+15 %
Plyn (LPG, CNG)9513,7 %+27 %
Renault Scenic
ScenicProhlídekNeúspěšnýchProti průměru
Benzín59 3119,5 %≈ průměr
Nafta44 1999,0 %+9 %
Plyn (LPG, CNG)4 51311,7 %+26 %

Vybíráte mezi Evasion a Scenic? Prověřte konkrétní auto.

Statistika modelu neřekne nic o jednom voze. Zadejte VIN: ukážeme prohlídky STK z našich dat, plnou historii (servis, nehody, zahraničí, leasing, krádeže) nabízí placená prověrka.

Plná prověrka na carVertical

Detail modelů: Citroën Evasion · Renault Scenic · žebříček segmentu MPV · další srovnání