Srovnání podle STK · Střední třída

Citroën Xantia vs. Volkswagen Passat

Ve spolehlivosti podle STK se Citroën Xantia a Volkswagen Passat stejného stáří statisticky významně neliší; rozdíl je v mezích náhody. Proti všem osobním autům stejného stáří je Xantia na úrovni průměru, Passat −7 % proti průměru.

Citroën XantiaVolkswagen Passat
Neúspěšných prohlídek10,5 %7,0 %
Proti průměru (stejné stáří)≈ průměr−7 %
Průměrné stáří při prohlídce23,0 roku13,5 roku
Prohlídek v datech2 930399 764

Neúspěšné = pravidelná technická prohlídka osobního auta s výsledkem „dočasně způsobilé“ nebo „nezpůsobilé“. Verdikt jen u rozdílu větším než zhruba dvě směrodatné chyby. Metodika

Podle stáří

Kolik aut neprojde v jakém věku

Zobrazujeme jen věk s aspoň 60 prohlídkami daného modelu.

Podíl neúspěšných pravidelných prohlídek podle stáří auta
0,0 5,0 10 15 1 5 9 13 17 21 25 29 Stáří vozu v letech od 1. registrace → Neúspěšné prohlídky (%) → Všechna osobní auta: 10,6 % Volkswagen Passat: 13,1 % Citroën Xantia: 10,0 %
  • Citroën Xantia
  • Volkswagen Passat
  • Všechna osobní auta
Tabulka hodnot
StáříCitroën XantiaVolkswagen PassatVšechna osobní auta
1 rok–5,6 %2,6 %
2 roky–4,2 %2,8 %
3 roky–2,1 %2,4 %
4 roky–2,7 %3,3 %
5 let–3,0 %2,9 %
6 let–4,2 %4,0 %
7 let–4,4 %4,0 %
8 let–5,1 %5,2 %
9 let–5,2 %5,2 %
10 let–6,3 %6,4 %
11 let–6,8 %6,6 %
12 let–7,2 %7,7 %
13 let–7,4 %7,7 %
14 let–7,8 %8,7 %
15 let–8,0 %8,8 %
16 let–8,4 %9,6 %
17 let–8,2 %9,5 %
18 let–9,4 %10,0 %
19 let8,5 %9,0 %10,0 %
20 let11,5 %9,0 %10,4 %
21 let12,0 %9,6 %10,5 %
22 let9,0 %9,4 %10,8 %
23 let10,0 %9,8 %10,8 %
24 let12,4 %9,6 %11,0 %
25 let9,4 %10,2 %11,3 %
26 let13,2 %10,4 %11,2 %
27 let8,0 %11,1 %11,0 %
28 let10,0 %10,3 %10,9 %
29 let–13,1 %10,6 %

Zdroj: Ministerstvo dopravy (ISTP), zpracoval Autometr

StáříXantiaPassatVšechna autaNajeto – XantiaNajeto – Passat
1 rok – 5,6 % 2,6 % – 25 000 km
2 roky – 4,2 % 2,8 % – 76 000 km
3 roky – 2,1 % 2,4 % – 111 000 km
4 roky – 2,7 % 3,3 % – 137 000 km
5 let – 3,0 % 2,9 % – 151 000 km
6 let – 4,2 % 4,0 % – 167 000 km
7 let – 4,4 % 4,0 % – 188 000 km
8 let – 5,1 % 5,2 % – 199 000 km
9 let – 5,2 % 5,2 % – 224 000 km
10 let – 6,3 % 6,4 % – 238 000 km
11 let – 6,8 % 6,6 % – 248 000 km
12 let – 7,2 % 7,7 % – 261 000 km
13 let – 7,4 % 7,7 % – 268 000 km
14 let – 7,8 % 8,7 % – 281 000 km
15 let – 8,0 % 8,8 % – 292 000 km
16 let – 8,4 % 9,6 % – 302 000 km
17 let – 8,2 % 9,5 % – 309 000 km
18 let – 9,4 % 10,0 % – 314 000 km
19 let 8,5 % 9,0 % 10,0 % 252 000 km 316 000 km
20 let 11,5 % 9,0 % 10,4 % 270 000 km 319 000 km
21 let 12,0 % 9,6 % 10,5 % 259 000 km 327 000 km
22 let 9,0 % 9,4 % 10,8 % 246 000 km 330 000 km
23 let 10,0 % 9,8 % 10,8 % 248 000 km 332 000 km
24 let 12,4 % 9,6 % 11,0 % 247 000 km 332 000 km
25 let 9,4 % 10,2 % 11,3 % 238 000 km 333 000 km
26 let 13,2 % 10,4 % 11,2 % – –
27 let 8,0 % 11,1 % 11,0 % – –
28 let 10,0 % 10,3 % 10,9 % – –
29 let – 13,1 % 10,6 % – –

Najeto = medián stavu tachometru při poslední prohlídce každého vozu daného stáří.

Závady

Na co se u nich na STK přijde

Výskyt závad (všech stupňů) na 100 pravidelných prohlídek.

Skupina závadXantiaPassatVšechna auta
Mechanický stav brzdového zařízení 1.1 94,5 35,6 52,2
Kabina a karoserie 6.2 80,7 36,1 43,0
Podvozek, rám a výfuk 6.1 67,0 30,9 43,2
Zavěšení (pružiny, tlumiče, ramena) 5.3 35,3 18,4 18,1
Mechanický stav řízení 2.1 35,3 14,2 15,6
Světlomety (potkávací a dálková) 4.1 31,6 32,3 29,3
Nápravy 5.1 17,7 6,0 6,7
Osvětlení registrační značky 4.7 12,1 10,1 11,3

Kódy podle přílohy vyhlášky č. 211/2018 Sb.; popisky na úrovni skupin položek kontroly. Modely mají různé stáří, starší auta mají závad víc.

Palivo

Benzín, nafta, nebo plyn

Palivo podle měření emisí každého vozu, srovnání s auty stejného stáří. Hybridy se počítají k benzínu.

Citroën Xantia
XantiaProhlídekNeúspěšnýchProti průměru
Benzín1 21110,2 %−6 %
Nafta1 53411,0 %+3 %
Plyn (LPG, CNG)10910,1 %−6 %
Volkswagen Passat
PassatProhlídekNeúspěšnýchProti průměru
Benzín30 6807,8 %−4 %
Nafta360 5356,8 %−8 %
Plyn (LPG, CNG)5 85810,2 %+31 %

Vybíráte mezi Xantia a Passat? Prověřte konkrétní auto.

Statistika modelu neřekne nic o jednom voze. Zadejte VIN: ukážeme prohlídky STK z našich dat, plnou historii (servis, nehody, zahraničí, leasing, krádeže) nabízí placená prověrka.

Plná prověrka na carVertical

Detail modelů: Citroën Xantia · Volkswagen Passat · žebříček segmentu Střední třída · další srovnání