Srovnání podle STK · MPV

Citroën Xsara Picasso vs. Volkswagen Sharan

Ve spolehlivosti podle STK se Citroën Xsara Picasso a Volkswagen Sharan stejného stáří statisticky významně neliší; rozdíl je v mezích náhody. Proti všem osobním autům stejného stáří je Xsara Picasso +10 % proti průměru, Sharan +10 % proti průměru.

Citroën Xsara PicassoVolkswagen Sharan
Neúspěšných prohlídek10,6 %9,0 %
Proti průměru (stejné stáří)+10 %+10 %
Průměrné stáří při prohlídce17,8 roku14,9 roku
Prohlídek v datech35 99690 161

Neúspěšné = pravidelná technická prohlídka osobního auta s výsledkem „dočasně způsobilé“ nebo „nezpůsobilé“. Verdikt jen u rozdílu větším než zhruba dvě směrodatné chyby. Metodika

Podle stáří

Kolik aut neprojde v jakém věku

Zobrazujeme jen věk s aspoň 60 prohlídkami daného modelu.

Podíl neúspěšných pravidelných prohlídek podle stáří auta
0,0 5,0 10 15 20 3 7 11 15 19 23 29 Stáří vozu v letech od 1. registrace → Neúspěšné prohlídky (%) → Všechna osobní auta: 10,6 % Volkswagen Sharan: 9,7 % Citroën Xsara Picasso: 13,3 %
  • Citroën Xsara Picasso
  • Volkswagen Sharan
  • Všechna osobní auta
Tabulka hodnot
StáříCitroën Xsara PicassoVolkswagen SharanVšechna osobní auta
3 roky–3,7 %2,4 %
4 roky–5,9 %3,3 %
5 let–4,9 %2,9 %
6 let–4,9 %4,0 %
7 let–5,0 %4,0 %
8 let–5,7 %5,2 %
9 let4,9 %5,5 %5,2 %
10 let10,3 %6,0 %6,4 %
11 let7,6 %6,5 %6,6 %
12 let8,5 %7,3 %7,7 %
13 let8,0 %7,2 %7,7 %
14 let8,4 %8,3 %8,7 %
15 let8,9 %9,8 %8,8 %
16 let8,9 %11,6 %9,6 %
17 let9,8 %11,1 %9,5 %
18 let10,6 %10,9 %10,0 %
19 let10,7 %11,8 %10,0 %
20 let11,9 %11,8 %10,4 %
21 let12,9 %12,2 %10,5 %
22 let13,9 %11,8 %10,8 %
23 let14,1 %11,6 %10,8 %
24 let16,2 %12,1 %11,0 %
25 let14,0 %10,6 %11,3 %
26 let13,3 %10,6 %11,2 %
27 let–10,1 %11,0 %
28 let–17,3 %10,9 %
29 let–9,7 %10,6 %

Zdroj: Ministerstvo dopravy (ISTP), zpracoval Autometr

StáříXsara PicassoSharanVšechna autaNajeto – Xsara PicassoNajeto – Sharan
3 roky – 3,7 % 2,4 % – 71 000 km
4 roky – 5,9 % 3,3 % – 100 000 km
5 let – 4,9 % 2,9 % – 122 000 km
6 let – 4,9 % 4,0 % – 143 000 km
7 let – 5,0 % 4,0 % – 164 000 km
8 let – 5,7 % 5,2 % – 181 000 km
9 let 4,9 % 5,5 % 5,2 % – 202 000 km
10 let 10,3 % 6,0 % 6,4 % – 214 000 km
11 let 7,6 % 6,5 % 6,6 % – 227 000 km
12 let 8,5 % 7,3 % 7,7 % 194 000 km 239 000 km
13 let 8,0 % 7,2 % 7,7 % 196 000 km 249 000 km
14 let 8,4 % 8,3 % 8,7 % 197 000 km 258 000 km
15 let 8,9 % 9,8 % 8,8 % 194 000 km 270 000 km
16 let 8,9 % 11,6 % 9,6 % 206 000 km 287 000 km
17 let 9,8 % 11,1 % 9,5 % 213 000 km 290 000 km
18 let 10,6 % 10,9 % 10,0 % 220 000 km 299 000 km
19 let 10,7 % 11,8 % 10,0 % 225 000 km 306 000 km
20 let 11,9 % 11,8 % 10,4 % 234 000 km 314 000 km
21 let 12,9 % 12,2 % 10,5 % 237 000 km 318 000 km
22 let 13,9 % 11,8 % 10,8 % 244 000 km 319 000 km
23 let 14,1 % 11,6 % 10,8 % 242 000 km 323 000 km
24 let 16,2 % 12,1 % 11,0 % 241 000 km 325 000 km
25 let 14,0 % 10,6 % 11,3 % 238 000 km 327 000 km
26 let 13,3 % 10,6 % 11,2 % – –
27 let – 10,1 % 11,0 % – –
28 let – 17,3 % 10,9 % – –
29 let – 9,7 % 10,6 % – –

Najeto = medián stavu tachometru při poslední prohlídce každého vozu daného stáří.

Závady

Na co se u nich na STK přijde

Výskyt závad (všech stupňů) na 100 pravidelných prohlídek.

Skupina závadXsara PicassoSharanVšechna auta
Mechanický stav brzdového zařízení 1.1 81,0 67,0 52,2
Kabina a karoserie 6.2 69,6 48,6 43,0
Podvozek, rám a výfuk 6.1 63,3 47,2 43,2
Světlomety (potkávací a dálková) 4.1 52,6 30,5 29,3
Zavěšení (pružiny, tlumiče, ramena) 5.3 30,7 22,1 18,1
Mechanický stav řízení 2.1 28,5 19,1 15,6
Osvětlení registrační značky 4.7 21,3 11,6 11,3
Stav skel 3.2 11,6 12,0 10,9

Kódy podle přílohy vyhlášky č. 211/2018 Sb.; popisky na úrovni skupin položek kontroly. Modely mají různé stáří, starší auta mají závad víc.

Palivo

Benzín, nafta, nebo plyn

Palivo podle měření emisí každého vozu, srovnání s auty stejného stáří. Hybridy se počítají k benzínu.

Citroën Xsara Picasso
Xsara PicassoProhlídekNeúspěšnýchProti průměru
Benzín17 48710,2 %+7 %
Nafta14 12111,4 %+18 %
Plyn (LPG, CNG)1 74810,7 %+14 %
Volkswagen Sharan
SharanProhlídekNeúspěšnýchProti průměru
Benzín2 8879,8 %+18 %
Nafta85 6988,9 %+10 %
Plyn (LPG, CNG)1 34113,5 %+38 %

Vybíráte mezi Xsara Picasso a Sharan? Prověřte konkrétní auto.

Statistika modelu neřekne nic o jednom voze. Zadejte VIN: ukážeme prohlídky STK z našich dat, plnou historii (servis, nehody, zahraničí, leasing, krádeže) nabízí placená prověrka.

Plná prověrka na carVertical

Detail modelů: Citroën Xsara Picasso · Volkswagen Sharan · žebříček segmentu MPV · další srovnání