Srovnání podle STK · MPV

Citroën Evasion vs. Volkswagen Touran

Citroën Evasion má na STK vážnou nebo nebezpečnou závadu o 31 % častěji než Volkswagen Touran stejného stáří. Proti všem osobním autům stejného stáří je Evasion +19 % proti průměru, Touran −9 % proti průměru.

Citroën EvasionVolkswagen Touran
Neúspěšných prohlídek12,7 %6,9 %
Proti průměru (stejné stáří)+19 %−9 %
Průměrné stáří při prohlídce22,5 roku13,1 roku
Prohlídek v datech1 802176 608

Neúspěšné = pravidelná technická prohlídka osobního auta s výsledkem „dočasně způsobilé“ nebo „nezpůsobilé“. Verdikt jen u rozdílu větším než zhruba dvě směrodatné chyby. Metodika

Podle stáří

Kolik aut neprojde v jakém věku

Zobrazujeme jen věk s aspoň 60 prohlídkami daného modelu.

Podíl neúspěšných pravidelných prohlídek podle stáří auta
0,0 10 20 30 1 6 10 14 18 22 27 Stáří vozu v letech od 1. registrace → Neúspěšné prohlídky (%) → Všechna osobní auta: 11,0 % Volkswagen Touran: 11,8 % Citroën Evasion: 21,5 %
  • Citroën Evasion
  • Volkswagen Touran
  • Všechna osobní auta
Tabulka hodnot
StáříCitroën EvasionVolkswagen TouranVšechna osobní auta
1 rok–4,5 %2,6 %
3 roky–1,9 %2,4 %
4 roky–3,1 %3,3 %
5 let–2,6 %2,9 %
6 let–3,0 %4,0 %
7 let–3,6 %4,0 %
8 let–4,3 %5,2 %
9 let–4,3 %5,2 %
10 let–5,6 %6,4 %
11 let–5,8 %6,6 %
12 let–6,3 %7,7 %
13 let–6,9 %7,7 %
14 let–7,4 %8,7 %
15 let–8,1 %8,8 %
16 let–8,4 %9,6 %
17 let–9,2 %9,5 %
18 let–8,7 %10,0 %
19 let13,1 %10,3 %10,0 %
20 let8,6 %10,9 %10,4 %
21 let11,7 %12,1 %10,5 %
22 let14,9 %11,3 %10,8 %
23 let12,3 %11,8 %10,8 %
24 let10,1 %–11,0 %
25 let15,0 %–11,3 %
26 let14,3 %–11,2 %
27 let21,5 %–11,0 %

Zdroj: Ministerstvo dopravy (ISTP), zpracoval Autometr

StáříEvasionTouranVšechna autaNajeto – EvasionNajeto – Touran
1 rok – 4,5 % 2,6 % – 24 000 km
3 roky – 1,9 % 2,4 % – 77 000 km
4 roky – 3,1 % 3,3 % – 111 000 km
5 let – 2,6 % 2,9 % – 113 000 km
6 let – 3,0 % 4,0 % – 142 000 km
7 let – 3,6 % 4,0 % – 148 000 km
8 let – 4,3 % 5,2 % – 166 000 km
9 let – 4,3 % 5,2 % – 190 000 km
10 let – 5,6 % 6,4 % – 199 000 km
11 let – 5,8 % 6,6 % – 210 000 km
12 let – 6,3 % 7,7 % – 218 000 km
13 let – 6,9 % 7,7 % – 224 000 km
14 let – 7,4 % 8,7 % – 233 000 km
15 let – 8,1 % 8,8 % – 240 000 km
16 let – 8,4 % 9,6 % – 252 000 km
17 let – 9,2 % 9,5 % – 264 000 km
18 let – 8,7 % 10,0 % – 275 000 km
19 let 13,1 % 10,3 % 10,0 % 286 000 km 284 000 km
20 let 8,6 % 10,9 % 10,4 % 290 000 km 289 000 km
21 let 11,7 % 12,1 % 10,5 % 280 000 km 295 000 km
22 let 14,9 % 11,3 % 10,8 % 288 000 km 298 000 km
23 let 12,3 % 11,8 % 10,8 % 287 000 km 295 000 km
24 let 10,1 % – 11,0 % 285 000 km –
25 let 15,0 % – 11,3 % 280 000 km –
26 let 14,3 % – 11,2 % – –
27 let 21,5 % – 11,0 % – –

Najeto = medián stavu tachometru při poslední prohlídce každého vozu daného stáří.

Závady

Na co se u nich na STK přijde

Výskyt závad (všech stupňů) na 100 pravidelných prohlídek.

Skupina závadEvasionTouranVšechna auta
Mechanický stav brzdového zařízení 1.1 119,1 30,4 52,2
Kabina a karoserie 6.2 83,4 31,3 43,0
Podvozek, rám a výfuk 6.1 81,5 27,5 43,2
Zavěšení (pružiny, tlumiče, ramena) 5.3 46,2 14,6 18,1
Mechanický stav řízení 2.1 37,8 12,2 15,6
Světlomety (potkávací a dálková) 4.1 33,0 18,6 29,3
Nápravy 5.1 18,4 3,8 6,7
Osvětlení registrační značky 4.7 18,3 8,5 11,3

Kódy podle přílohy vyhlášky č. 211/2018 Sb.; popisky na úrovni skupin položek kontroly. Modely mají různé stáří, starší auta mají závad víc.

Palivo

Benzín, nafta, nebo plyn

Palivo podle měření emisí každého vozu, srovnání s auty stejného stáří. Hybridy se počítají k benzínu.

Citroën Evasion
EvasionProhlídekNeúspěšnýchProti průměru
Benzín43814,4 %+34 %
Nafta1 24612,2 %+15 %
Plyn (LPG, CNG)9513,7 %+27 %
Volkswagen Touran
TouranProhlídekNeúspěšnýchProti průměru
Benzín31 1646,3 %−6 %
Nafta138 8546,9 %−11 %
Plyn (LPG, CNG)6 2749,1 %+19 %

Vybíráte mezi Evasion a Touran? Prověřte konkrétní auto.

Statistika modelu neřekne nic o jednom voze. Zadejte VIN: ukážeme prohlídky STK z našich dat, plnou historii (servis, nehody, zahraničí, leasing, krádeže) nabízí placená prověrka.

Plná prověrka na carVertical

Detail modelů: Citroën Evasion · Volkswagen Touran · žebříček segmentu MPV · další srovnání